Rocznica poświęcenia kościoła własnego (rok B)

Krl 8, 22-23. 27-30; Ps84; 1P2,4-9; Mt 16,13-19

?Kościół to nie tylko dom, z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota.?

To słowa jednej z pieśni na rocznicę poświęcenia kościoła, którą dzisiaj przeżywamy. Świątynia, ta materialna jest miejscem, w którym gromadzi się Kościół żywy. Rocznica jego poświęcenia jest dobrą okazją do refleksji na temat Kościoła.

W Ewangelii wg św. Mateusza w 16 rozdziale słyszymy, jak Jezus pyta swoich uczniów za kogo uważają Go ludzie. W odpowiedzi słyszy: za Jana Chrzciciela, Eliasza, Jeremiasza, jednego z innych proroków. Kolejne pytanie jest już trudniejsze: za kogo wy mnie uważacie. W imieniu wszystkich odpowiedzi udziela Piotr: ?Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego?. Może się wydawać, jakoby Piotr wykazał się sprytem, ?rozpracował? Jezusa, ale odpowiedź Jezusa wskazuje na zupełnie co innego. Mesjasz odpowiada: ?Błogosławiony jesteś Szymonie, albowiem (?) objawił ci to Ojciec mój, który jest w niebie?. Słowa te możemy zrozumieć jako: Szczęśliwy jesteś Szymonie, bo Pan Bóg przez ciebie mówi.

Bóg mówi do Kościoła przez Piotra, dziś tym Piotrem jest papież Franciszek. Tę szczególną rolę podkreśla dalszy dialog Jezusa z Pierwszym wśród Apostołów. Słowa Jezusa ?Ty jesteś Piotr, czyli skała i na tej skale zbuduję mój Kościół?? wskazują, że Piotr ma być oparciem dla Kościoła, czyli dla nas wszystkich. Często spotykamy się z pytaniem, czemu Kościół ingeruje w moje życie, dlaczego mówi co jest dobre, co złe, co trzeba robić, a czego nie wolno? Gdy popatrzymy z perspektywy tej Ewangelii na te pytania, zobaczymy wolę Boga. Tą wolą jest zadanie Kościoła jako pośrednika między Bogiem a ludźmi. Kościół w swej istocie jest Głosem Boga do człowieka, choć sam tak bardzo słaby i grzeszny, to jednak przez Boga święty.

Dziś jesteśmy zaproszeni do tego, aby Panu Bogu za ten Kościół podziękować. Podziękować za to, że nie musimy przez życie iść sami. Ale nasza refleksja powinna dotknąć także tego kościoła materialnego ? budynku, w którym możemy się gromadzić na słuchaniu Boga. Każdy z nas ma ten kościół, w którym został ochrzczony, przyjmował sakrament bierzmowania, małżeństwa. Czy pamiętasz to miejsce? Miejsce, które wybrał Bóg, aby się z Tobą spotkać.

Na koniec spróbujmy sobie postawić pytania. Czy mówiąc o kościele, myślę: ?mój? czy ?ich?? Czy troszczę się o ten materialny kościół, ale i o ten duchowy Kościół?

Boże dzięki Ci za ten Kościół, w którym przygotowałeś mi miejsce! Amen