XXXI Niedziela zwykła (rok B)

Pwt 6,2-6; Ps 18; Hbr 7.23-28; Mk 12, 28b-34

Żydzi mieli 613 przykazań, w tym 248 nakazów i 365 zakazów. My mamy 10 przykazań Bożych, 5 Przykazań Kościelnych, setki różnych wytycznych, zaleceń, przepisów. Jednak czy dadzą nam one świętość?

W dzisiejszej Ewangelii przychodzi do Jezusa uczony w Piśmie i zadaje pytanie: ?które jest pierwsze przykazanie??. Zadaje to pytanie najprawdopodobniej ze względu na osobiste zagubienie w gąszczu przykazań. Odpowiedź, której udziela Jezus być może go zaskakuje, ale na pewno wiele mu wyjaśnia. ?pierwsze jest: Słuchaj Izraelu Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny? odpowiada Jezus.

Pierwszym i najważniejszym przykazaniem jest słuchanie Boga! Człowiek, który w życiu słucha Boga, wie jak ma żyć i co ma robić. Zaraz po tych słowach Chrystus dyktuje słowa, które dziś znamy jako dwa przykazania miłości: ?Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą?, ?Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego?. Jednocześnie dodaje: ?Nie ma innego przykazania większego od tych?. Kochać Boga ponad wszystko i szanować innych ludzi tak samo jak siebie samego, to kwintesencja całego prawa przykazań i chrześcijaństwa w ogóle. Czy więc znane nam przykazania są nie ważne?

To prawda, że w życiu musimy kierować się przykazaniami miłości i z miłości właśnie będziemy sądzeni. Jednak pozostałe przykazania są dla nas wyznacznikiem tego, czy naprawdę kochamy. Jeśli w życiu kierujemy się miłością do Boga i do drugiego człowieka, nie przekroczymy żadnego przykazania. Gdy natomiast łamiemy przykazania i czy choćby naginamy je, to jest to znak, że nasza miłość i związana z nią wiara nie są jeszcze doskonałe. Św. Jakub Apostoł w swoim liście wyraźnie piętnuje postawę usprawiedliwiania własnych grzechów, zasłaniając się wiarą w Boga. Pisze: ?Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków? (Jk 2,26).

Przyjmijmy więc przykazania Boże i Kościelne, nie jako ciężar ale jako drogowskaz i podpowiedź do życia pełnią prawdziwej miłości.