Niedziela z Domowym Kościołem w Rodzinie Józefa na Staromieściu

W niedzielę 11 marca, w parafii św. Józefa w Rzeszowie gościliśmy Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin ? ks. Jana Kobaka oraz przedstawicieli Domowego Kościoła ? rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie.

Przez cały dzień ks. Jan kierował słowa zachęty do małżeństw sakramentalnych, które szukają drogi praktykowania wiary katolickiej w swojej rodzinie, pragną wsparcia w trudnościach małżeńskich i katolickim wychowaniu dzieci, by włączyły się do Ruchu Domowego Kościoła ? Oazy Rodzin.

Podczas Mszy Świętych, małżeństwa należące do tego ruchu dzieliły się z naszą wspólnotą swoim doświadczeniem bycia w Domowym Kościele. Świadectwami ubogacały nas następujące małżeństwa: Małgorzata i Stanisław Bieda, Agnieszka i Piotr Grendysa, Halina i Zbigniew Grochala, Renata i Eugeniusz Porzuczek oraz Agnieszka i Wojciech Trojanowscy. W swoich wystąpieniach każde małżeństwo poruszało nieco inne aspekty ruchu oraz wskazywało na korzyści, płynące z przynależności do Domowego Kościoła. Usłyszeliśmy między innymi o tym, jak bycie w Domowym Kościele może bardzo pomóc w uporządkowaniu relacji rodzinnych i małżeńskich, jak pomaga w rozwijaniu i pogłębianiu małżeńskiej duchowości i w pełniejszym otwieraniu się na łaski płynące z przyjętego przez małżonków sakramentu.

Małżeństwa poświęciły w swoich świadectwach dużo miejsca samej wspólnocie, którą tworzą w ramach kręgów Domowego Kościoła. Te żywe wspólnoty złożone z około pięciu małżeństw stają się solidnym oparciem w wielu życiowych kryzysach i zmaganiach. Krąg jak mówili, staje się naturalnym miejscem dzielenia się swoimi przeżyciami, ale też miejscem wsparcia, porady i modlitwy.

Bardzo ważnymi elementami Domowego Kościoła, na które szczególnie zwracały uwagę małżeństwa są: dialog małżeński i udział w rekolekcjach. Dialog małżeński to rozmowa małżeńska i rodzinna, do której zaproszony jest sam Pan Jezus. Ta rozmowa, podejmowana regularnie w każdym małżeństwie chroni je od życia obok siebie i jednocześnie pomaga w coraz większym otwarciu się na siebie nawzajem. Natomiast rekolekcje są tym szczególnym czasem, kiedy tak naprawdę można w pełni doświadczyć piękna Ruchu Domowego Kościoła.

Po każdej Mszy Świętej, na której małżeństwa mówiły swoje świadectwo, była możliwość rozmowy i osobistego zadawania pytań dotyczących Domowego Kościoła.

Obecnie w naszej parafii działa pięć kręgów, ale wierzę mocno, że słowa zaproszenia kierowane przez ks. Jana Kobaka i usłyszane świadectwo, zrodzą w niejednym małżeństwie pragnienie pogłębienia swojej duchowości małżeńskiej poprzez przynależność do Ruchu Domowego Kościoła i będą zachętą do tworzenia kolejnych kręgów w naszej wspólnocie parafialnej ? Rodzinie Józefa na Staromieściu.

 

Spotkanie organizacyjne dla małżeństw chcących należeć do Ruchu Domowego Kościoła, będzie miało miejsce w niedzielę 18 marca 2018 r., o godz. 15:30 w salce domu katechetycznego.

 

ks. Sławomir PiętowskiWitryna opublikowana dzięki usługom internetowym Fundacji „Opoka”