Uroczystość Najświętszej Trójcy (rok C)

Prz 8,22-31 Ps 8 Rz 5,1-5 J 16,12-15

Jest jeden Bóg. Ale są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Jak to jest? Dzisiejsza niedziela zaprasza nas do pochylenia się nad tajemnicą Trójcy Przenajświętszej.

Nie jest to prawda łatwa. Św. Augustyn ? wielki myśliciel chrześcijańskiej starożytności, miał kiedyś sen. Widział w nim chłopca, który przelewał wodę z oceanu do wykopanego na brzegu małego dołeczka. Augustyn zapytał go: co robisz? Na co ten odpowiedział: chcę przelać całą wodę z oceanu do tego dołeczka. To niemożliwe ? powiedział Augustyn, po czym usłyszał: prędzej ja przeleję całą wodę z oceanu, niż ty do końca zrozumiesz Trójcę Świętą.

W Piśmie Świętym prawda o Trójcy Świętej widoczna jest dopiera w Nowym Testamencie. Po raz pierwszy całą Trójcę widzimy w scenie Chrztu Jezusa w Jordanie. Także w dzisiejszej Ewangelii widzimy całą Trójcę. Słyszymy bowiem dzisiaj słowa Jezusa wypowiedziane w czasie Ostatniej Wieczerzy. Mówi o Duchu Świętym, który ma być dany. Duch Święty przychodzi i oznajmia wszystko, co jest Syna, a to, co jest Syna, jest także Ojca. Słowa te wypełniły się po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa. Gdy Bóg przestał być na ziemi widoczny w postaci człowieka, zaczął być obecny w osobie Ducha Świętego. Tak samo jak kiedyś działał na świecie Pan Jezus, tak dziś działa Duch Święty.

W dzisiejszej prefacji mszalnej (modlitwie, którą ksiądz odmawia albo śpiewa przed konsekracją) słyszymy słowa: Wszechmogący wieczny Boże. Ty z Jednorodzonym Synem Twoim i Duchem Świętym jednym jesteś Bogiem, jednym jesteś Panem: nie przez jedność osoby, lecz przez to, że Trójca ma jedną naturę. Te słowa wyrażają naszą wiarę w to, że choć Osób Bożych jest trzy, to są One tak ze sobą zjednoczone, iż stanowią jedność. Trójca jest bowiem najdoskonalszym przykładem i wzorem jedności, do której my także mamy dążyć. W dalszej części tej modlitwy słyszymy słowa: W cokolwiek bowiem dzięki Twemu objawieniu wierzymy o Twojej chwale, to samo bez żadnej różnicy myślimy o Twoim Synu i o Duchu Świętym. Próbując zrozumieć czym jest Trójca Święta możemy uznać troistość Osób tak mocno połączonych, że tworzą Jedność. A co łączy te Osoby? Miłość!

Być może dlatego Bóg nie jest jedną Osobą, aby mógł być wzorem miłości. Miłość jest spoiwem, ale jak mówi św. Jan Apostoł: Bóg jest Miłością. Gdy dziś przeżywamy to teologicznie bardzo trudne święto, warto zadać sobie pytanie o naszą jedność z ludźmi. Warto także zapytać się o naszą jedność z Bogiem ? źródłem miłości i jedności.