Rok Św. Józefa

Ojciec Święty Franciszek 8 grudnia 2020 roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ogłosił rozpoczęcie Roku Jubileuszowego poświęconego postaci św. Józefa – patrona Kościoła Świętego, a także naszej parafii. Ogłoszenie tego roku zbiega się ze sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła, czego dokonał papież bł. Pius IX. Każdorazowo ogłaszany rok jubileuszowy jest dla wszystkich wiernych wielką łaską, zadaniem i źródłem mobilizacji w życiu duchowym. Wyrazem tego są liczne łaski związane z możliwością uzyskiwania odpustów zupełnych. Jest to także okazja do ożywienia naszego zaangażowania w życie Kościoła.

W naszej parafii w związku z rokiem św. Józefa pojawi się wiele możliwości, aby w tym czasie uzyskiwać odpusty zupełne, ale także umacniać swoje przywiązanie do osoby św. Józefa. Wszystkie te inicjatywy zaczerpnięte zostały z dokumentu Stolicy Apostolskiej dotyczącego możliwości uzyskiwania odpustów.

1. Dni skupienia ze św. Józefem

Pierwszą propozycją są dni skupienie, poświęcone osobie św. Józefa. Pierwszy taki dzień w naszej parafii będzie miał miejsce w najbliższą sobotę – 20 lutego. Kolejne będą regularnie w każdą drugą sobotę miesiąca (13 marca, 10 kwietnia, 8 maja, 12 czerwca, 10 lipca, 14 sierpnia, 11 września, 9 października oraz 13 listopada). Będą się one rozpoczynać o godz. 16:00 koronką do św. Józefa, następnie konferencja, po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu, możliwość spowiedzi, modlitwa wspólna oraz adoracja w ciszy. Dzień skupienia zakończy się Mszą św. o godzinie 18:00.

2. Modlitwa w intencji poszukujących pracy i bezrobotnych.

Kolejną okazją do uzyskiwania odpustów zupełnych jest modlitwa za poszukujących pracę. Szczególnie teraz, gdy wiele osób traci pracę modlitwa ta jest szczególnie potrzebna. Dlatego w naszej parafii w każdą trzecią środę miesiąca za wstawiennictwem św. Józefa będziemy się modlić za osoby poszukujące pracy (wyjątkowo w lutym pierwsze nabożeństwo będzie w czwartą środę – 24 lutego, ponieważ w trzecią wypada Środa Popielcowa). Rozpoczęcie Nabożeństwa o godz. 17:45 koronką do św. Józefa następnie Msza św., a po niej nabożeństwo.

3. Modlitwa za Kościół prześladowany.

Stolica Apostolska udziela także odpustu zupełnego wszystkim tym, którzy odmawiać będą Litanię do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz. Taki odpust możemy uzyskać każdego dnia pod zwykłymi warunkami, odmawiając prywatnie Litanię do św. Józefa w intencji chrześcijan prześladowanych. Natomiast w naszej parafii tak wspólna modlitwa będzie miała miejsce w każdy czwartek 15 minut przed Mszą św. wieczorną.

4. Codzienne powierzenie swojej działalności św. Józefowi

Odpust zupełny w roku św. Józefa uzyskać może także każdy, kto codziennie poświęca swoje życie opiece św. Józefa. Takie poświęcenie można czynić prywatnie, ale także wspólnie. W naszym Kościele codziennie po Mszach porannych dokonujemy takiego powierzenia.

5.  Modlitwa różańcowa

Inną okazją do uzyskania odpustu jest odmówienie różańca wspólnie w gronie rodziny bądź narzeczonych.

6. Uczynki miłosierdzia

Łaskę odpustu zupełnego może uzyskać także każdy, kto na wzór św. Józefa spełni uczynek miłosierdzia względem duszy lub ciała.

Odpust zupełny można uzyskać jeden raz w ciągu dnia, a ofiarować go można za siebie (uzyskujemy wtedy darowanie kary za nasze grzechy popełnione do chwili uzyskania odpustu) lub za osobę zmarłą (darowanie wszystkich kar czyśćcowy), może to być osoba zmarła, którą znamy lub osoba znana jedynie Panu Bogu. Oprócz wyżej wymienionych praktyk, aby uzyskać odpust zupełny należy wypełnić stałe warunki: Spowiedź św. (może być jednak na kilka odpustów, ważne, aby być w stanie łaski uświęcającej), Komunia św., odmówienie modlitw: Ojcze Nasz…, Wierzę w Boga… oraz dowolnej modlitwy w intencji Ojca Świętego, ostatnim warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego.

Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby chore i starsze, które z różnych powodów nie mogą opuścić swoich domów. Aby uzyskać taki odpust, należy na chwilę oderwać się od swoich zajęć, wzbudzić sobie niechęć do grzechu i pragnienie wypełnienia warunków uzyskania odpustu, gdy będzie to możliwe oraz odmówić dowolną modlitwę na cześć św. Józefa Pocieszyciela Chorych i Patrona Dobrej Śmierci.