IV niedziela Wielkanocna (rok C)

Dz 13, 14. 43-52; Ps 100; Ap 7, 9. 14b-17; J 10, 27-30

Jak to jest być owcą? Takie pytanie na pewno może zdziwić. A dziś w Ewangelii słyszymy o owcach, które należą do Jezusa. Dlaczego?

Czwarta Niedziela Wielkanocna w Kościele przeżywana jest jako Niedziela Dobrego Pasterza. Kim jest pasterz? Tym, który pilnuje owiec? Też! W Izraelu, w kraju gdzie Pan Jezus opowiada tę przypowieść pastwiska są znacznie uboższe niż choćby na naszych polskich halach. Gdyby pasterz zostawił owce tylko w jednym miejscu, bardzo szybko umarłyby z głodu. Pasterz musi więc prowadzić owce ciągle na nowe pastwiska. Jeśli jednak jakaś owca nie pójdzie za pasterzem to umrze z głodu. W takim kontekście, pasterz jest tym, który prowadzi do życia. Owce natomiast są tymi, które znajdą pożywienie tylko idąc za pasterzem. Kim więc jest Pasterz? To Pan Jezus! My jesteśmy owcami, które życie odnajdą tylko wtedy, gdy pójdą za Jezusem.

?Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne.? To najważniejsze zdanie dzisiejszego fragmentu Ewangelii. Moje owce ? to stwierdzenie sugeruje, że nie wszyscy są owcami Jezusa. Kim więc są ci, którzy należą do jego owiec? To ci, którzy słuchają Jego Słów, a Jezus ich zna. Słuchać Słowa! To dla nas wyzwanie. Znamy powiedzenie: Jestem tym, co jem. Tak samo jest z naszą duszą. Jezus mówi nam, że wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Czego więc będziemy słuchać, taka będzie nasza wiara. Zadajmy sobie dziś pytanie: czy w moim życiu jest czas na słuchanie Słowa Bożego: Pismo Święte, katechezy w radio czy telewizji, lepsze czy gorsze kazania, które przecież są wytłumaczeniem Słowa, dobre książki, prasa katolicka itp. To wszystko jest słuchaniem.

No dobrze, wiemy już, kim jest owca, która słucha pasterza, ale co to znaczy: Ja znam je? Czy Pan Jezus może kogoś nie znać? Przecież jest Bogiem i wszystko wie. Aby to zrozumieć warto sięgnąć do Ewangelii Mateusz do rozdziału 25. Spotykamy tam przypowieść o dziesięciu pannach: mądrych i nieroztropnych. To właśnie w tej przypowieści Pan Młody, czyli Jezus wypowiada słowa: Nie znam was. Wypowiada te słowa do tych, które nie czuwały na jego przyjście. A jak jest z naszą czujnością. Czekać na Jezusa tzn. być gotowym na jego przyjście. Być gotowym na przyjście Jezusa tzn. być w stanie łaski uświęcającej. Możemy więc powiedzieć, że owcą Jezusa jest człowiek żyjący w stanie łaski uświęcającej, który nie stroni od Słowa Bożego. Czy ty jesteś w stadzie Jezusa?

?One idą za mną?. Żyjąc w stanie łaski uświęcającej, słuchając Bożego Słowa i wypełniając je możemy być pewni, że idziemy dobrą drogą. A ci, którzy idą dobrą drogą otrzymają życie wieczne, czyli zbawienie.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna także tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Pamiętajmy w swoich modlitwach, także o tych, którzy w imieniu Jezusa prowadzą nas do Życia.